W internetowym wpisie “Komputer Świata” pojawiła się informacja na temat wyników ankietowania wśród graczy. Na jego podstawie rozróżniono kilka typów graczy (trochę humorystycznie opisanych). Jedną z grup graczy jest tzw. Gracz z Chmury (Cloud Gamer). To 19-procentowa podgrupa całości uczestników badania. Została opisana w następujący sposób: “Uwielbiam grać w gry wysokiej jakości, zwykle darmowe lub mocno przecenione. Wydaję na sprzęt tylko, gdy to konieczne”. Ankietowanie wśród fanów gier przeprowadziła firma Newzoo. Jest bardzo prawdopodobne, że liczba osób przynależących do tej grupy znacznie zwiększyła się w ciągu paru miesięcy od marca 2020.

Na portalu znalazła się także jeszcze świeższa informacja na temat wzrostu popularności poszczególnych rodzajów gier podczas masowego niedawnego pobytu w domach. I tak wg następującej kolejności największe wzrosty zainteresowania były dla gier:
strzelanki (największy wzrost popularności), gry hazardowe, gry karciane, gry zręcznościowe, gry platformowe, gry Battle Royale. Wzrosła również oglądalność dla gier wyścigowych, za to MOBA i bijatyki prawie w ogóle nie miały wzrostów.

Co i jak wybrać spośród gier online?

Z dostępnych na stronie onetu online gier można wybierać spośród takich, jak: niezależne, akcji, rekreacyjne, przygodowe, w trybie wieloosobowym, strategiczne, RPG, MMO, symulacyjne, w trybie jednego gracza, Early Access, VR.
Dostęp do nich możliwy jest zarówno bezpośrednio ze strony internetowej wydawcy gry – strony z konkretnym tytułem, jak i poprzez specjalne platformy internetowe, gromadzące dostępy online, takie, jak ta strona: https://www.gry-online.pl/.

Interesującym sposobem na uczestniczenie w grze online jest tzw. forma wczesnego dostępu. Co oznacza, że gra odbywa się na wersji testowej, która nie uzyskała oficjalnego wydania i jest jeszcze w trakcie opracowywania. Przeważnie odbywa się w trybie internetowym dla wielu graczy. Early Access to szczególna gratka dla fanów istniejącego tytułu, którzy mogą realnie wpływać na kształtowanie się zasad gry, która uzyska pełne wydanie w swojej kolejnej komercyjnej wersji.

Przy okazji można przypomnieć o literowym (ESRB: Eeveryone, E10+, T teen – od 13. lat, M17+, A – Adults Only 18+ dorośli, RP – rating pending, w trakcie oceny;  rynek amerykański) bądź numeracyjnym (PEGI, rynek europejski: 3+, 7+, 12+, 16+, 18+) oznaczaniu gier. Chodzi o klasyfikację wiekową związaną z graniem w grę.

Kraina w Torchlight III, przestrzenie w Nemexii oraz inne atrakcje

Czas wydarzeń między Torchlight II a Torchlight III – która w czerwcu udostępniana jest na rynku gier jako EA, to 100 lat.  Imperium Ember podupada, a Novastraia jest znów zagrożona inwazją. Gracz może bronić się przed Netherim i sojusznikami, co oznacza zupełnie nowe przygody. Akcja zapewnia kontakt z dziką przyrodą, zmagania i działania z innymi uczestnikami. Wytwarzanie sprzętów, magiczne sposoby oraz tajemnicze podziemia czy budowa własnego fortu to dobra  zabawa.

W tej chwili logowanie się do gry w trybie EA wymaga stałego dostępu do internetu i wielu prób wejścia do gry, która jest odpłatna. Czy warto mimo to spróbować znaleźć się w tym dynamicznym, multikolorowym świecie RPG, to decyzja dla graczy, którzy albo znają wcześniejsze wersje Echtra Inc., albo chcą poćwiczyć teraz jako jeden z bohaterów akcji. W sieci znajdują się opisy zadań i poradniki, na przykład dla wcześniejszej wersji Torchlight, które pomogą osobom podchodzącym do gry po raz pierwszy zadziałać w niej jako któraś z postaci tej Hack and slash’owej przygody.
Z nieco podziemnego świata przeskoczyć można w kosmiczne krajobrazy gry MMO Nemexia. Tutaj są trzy strony możliwych wydarzeń: Konfederacja, czyli ludzie, rozwinięci cywilizacyjnie i nastawieni na podboje z mocnymi statkami powietrznymi, Unia Terterów (Terteths), czyli roboty skłonne do walk, niegdyś niewolnicy, po buncie oswobodzeni, oraz Noxis, czyli obcy – żyjące w roju, o wysokiej inteligencji owady, ze względu na swoje środowisko mają mizerną gospodarkę. Każdy z nich ma budynki, statki i obronę. W Nemexii każda rasa ma swój własny kolor skóry – niebieski, zielony i czerwono-brązowy.
Gra znana jest od 2009 roku, a pochodzi od bułgarskiego producenta gier XS Software i obecnie ewoluowała do wersji 5.0 Supremacy. Ma bardzo plastycznie ciekawą grafikę z postaciami znajomo wyglądającymi, jak w niektórych popularnych komiksach. Należy to podtypu space simulation i strategicznych gier czasu rzeczywistego, gdzie liczy się czas reakcji, bo skutki od razu są. Gra jest w zupełności w polskiej wersji językowej. Jest w pełni przeglądarkowa i pozwala na symultaniczną grę wielu użytkowników (po zalogowaniu). Na początku gracz ma osobistego doradcę, który wspiera w zagospodarowaniu się na planecie, gdzie trzeba dbać o własne surowce i infrastrukturę. Celem gry są bitwy.

Z atrakcji: Gwint – Wiedźmińska gra karciana 6.1.1 to propozycja również dla graczy online w trybie multiplayers albo militarne dowodzenie w Wargame 1942 lub wersja tylko i wyłącznie dla dorosłych: Darmowy Salon Gier, gdzie gracz znajduje się w mocno ekscytującym, pełnym wrażeń wirtualnym kasynie online, do którego jest dostęp poprzez ekran mobilnych urządzeń. Jeżeli brzmi to dla ciebie abstrakcyjnie i do tej pory nie miałeś pojęcia, że kasyna online dostępne są również w wersji internetowej, zapraszamy do przeczytania więcej na temat gier, które można znaleźć w kasynach internetowych. Na temat gry w kasynie online można przeczytać na załączonej stronie.